Igor Vukić, istraživač logora Jasenovac, novinar, politolog i publicist, nedavno je objavio svoju treću knjigu o tom radnom logoru. Prva nosi naslov „Radni logor Jasenovac“, druga „Jasenovac iz dana u dan. Kronologija“, a posljednja – „Povijest brojeva o Jasenovcu“. U svom posljednjem djelu zaključio je da je u radnom logoru Jasenovac stradalo između 700 i 1600 ljudi, što je poprilično odstupanje od službene brojke Javne ustanove Spomen-područje Jasenovac koja donosi popis s imenima i podacima za 83.145 žrtava. Međutim, dodaje kako istraživanje nije gotovo, što znači i da spomenuta brojka nije konačna.
Predsjednik Savjeta JUSP-a Jasenovac je Franjo Habulin, predsjednik komunističke udruge SABA RH
Vukićevo istraživanje temelji se prvenstveno na dokumentima pohranjenim u Hrvatskom državnom arhivu (HDA) u Zagrebu i Državnom arhivu Srbije u Beogradu. Koristio se i objavljenim znanstvenim i stručnim izvorima: knjigama, znanstvenim člancima te u konačnici memoarima i periodikom.
U pogovoru knjige Vukić iznosi zaključak: „U Jasenovcu je smrtno stradalo između 700 i 1600 ljudi, ali to nisu konačni brojevi“.
Vukić piše kako se pod žrtve Jasenovca pribrojavaju i one iz logora Stara Gradiška, te Lepoglava u koju su zadnje ratne godine preseljavani logoraši iz Stare Gradiške i Jasenovca.
„Iz izvornih logorskih dokumenata, iz sudskih spisa koji se odnose na suđenja bivšim dužnosnicima u logoru, iz zapisa posjetitelja koji su obilazili logor (novinari, diplomati, vojne osobe, predstavnik Međunarodnog odbora Crvenog križa i drugi), dokumenata partizanskih postrojbi koje su se nalazile u blizini logora pa i izjava bivših zatočenika i njihovih dopisnica što su ih slali rođacima i prijateljima i dobivali ih od njih te različitih fotografija (osobito snimljenih iz zraka), nepristrani promatrač može relativno lako doći do zaključka da je Jasenovac bio mjesto internacije i radni logor (zatvor s prisilnim radom), u kojem nije bilo masovnih, serijskih ubojstava“, piše Vukić.
Nadalje, Vukić piše kako se već deset godina intenzivno bavi istraživanjem logora. O njemu je pročitao gotovo sve napisane knjige, pregledao tisuće dokumenata Zemaljske komisije za ratne zločine za Hrvatsku, pročitao tisuće drugih dokumenata u HDA, prikupio stotine dokumenata iz hrvatskih regionalnih arhiva, pa i iz onih u Beogradu.
Život se u Jasenovcu mogao izgubiti iz sljedećih razloga, piše Vukić: „u nekoj od odmazdi za kršenje logorskih pravila (osobito za bijeg ili pokušaj bijega), a represalije su bile oštrije ako je pri bijegu bio ubijen ili ozlijeđen neki od stražara. Zatočenici su pri dolasku upozoreni da će se bijeg najstrože kažnjavati. Bilo je i strijeljanja za događaje izvan logora prema zapovijedima koje su stizale iz Zagreba. U takvim je represalijama strijeljano po 5, 10, 15, a u rjeđim slučajevima (uglavnom na početku postojanja logora 1941., oko 25 ljudi). U 1944. je nakon dugog zatišja bilo obješeno 20 zatočenika (mahom članova komunističkog logorskog odbora), jer je uprava zaključila da su planirali bijeg i prikupljali oružje. Nova istraživanja pokazat će koliko je bilo takvih slučajeva“.
Također, zanimljiva je i činjenica da su kaznom strijeljanja kažnjavani i ustaše: „Skupina od njih deset osuđena je na smrt u zimu 1941. zbog toga što su pljačkali logoraše i stanovnike okolnih sela“. Pojedinačna kažnjavanja ustaša smrću događala su se gotovo cijelo vrijeme postojanja logora, tvrdi Vukić.
Zatim, „umiralo se od raznih ratnih bolesti – tifusa, dizenterije (primjerice, djeca u Staroj Gradiški i prihvatnim centrima u Mlaki i Jablancu prije no što su odvezena na liječenje u prihvatilišta i bolnice u Sisku, Jastrebarskom, Zagrebu i Bjelovaru). No, relativno brzo je organizirana sanitetska služba, a od 1942. u Jasenovcu djeluje i relativno dobro opremljena bolnica“.
Goldsteinova bajka o drobilici kostiju iz Jasenovca
U poslijeratnim intenzivnim terenskim istraživanjima pronađeno je nešto manje od 500 posmrtnih ostataka u Jasenovcu te na području Gradine, na desnoj obali Save. Još oko 220 leševa otkopano je i identificirano u blizini Stare Gradiške. Među njima, tvrdi Vukić, ima i žrtava Križnog puta. Potom se Vukić poziva i na istraživanje Romana Leljaka koji je došao do brojke od 1300 do 1600 žrtava.
„Ovdje se još jednom ograđujem od svih ovih brojeva, i ne smatram ih konačnim, jer je riječ o procjenama. Ni jedna od tih procjena nije ovdje donesena zbog političkih razloga ili dobitaka. Riječ je o traganju za činjenicama na temelju provjerljivih izvora“. Vukić kao rješenje vidi nastavak istraživanja: „Ne treba se bojati istraživanja i u to bi se morali upustiti i povijesni instituti ili istraživačke skupine sa snažnom financijskom podrškom“.
Vukić je ujedno i predsjednik Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac. Godine 2015. s Vladimirom Horvatom, Blankom Matković i Stipom Pilićem objavio je knjigu „Jasenovački logori – istraživanja“. S logorom u Jasenovcu Vukića povezuje i obiteljska povijest. Njegova obitelj po ocu potječe iz srpsko-pravoslavnog sela Gradine, koje se nalazi s druge strane Save, nasuprot jasenovačkog logora. Poslije bitke na Kozari u ljeto 1942., zbjega i predaje hrvatskim vojnicima, taj dio obitelji prošao je kroz Jasenovac, a zatim je kao i mnogi drugi zarobljenici i izbjeglice preseljen u Slavoniju, u Pakračku Poljanu, piše o njemu u posljednjoj knjizi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
© 2025 popodnevnik.hr, Sva prava pridržana.
Jude Martinez
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.